ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
Atpakaļ uz jaunumiem

LPK uzsāk jaunu stratēģiju bērnu un jauniešu parasporta attīstībai reģionos

Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) sadarbībā ar “Mēness aptieku” ir sākusi īstenot jaunu stratēģiju bērnu un jauniešu parasporta attīstībai reģionos – šodien tiekoties ar Valsts prezidenta kundzi Andru Levitu, informēja Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte.

Image

Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) sadarbībā ar “Mēness aptieku” ir sākusi īstenot jaunu stratēģiju bērnu un jauniešu parasporta attīstībai reģionos – šodien tiekoties ar Valsts prezidenta kundzi Andru Levitu, informēja Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte. 

Stratēģija paredz līdzfinansēt bērnu un jauniešu parasporta nodarbības Latvijas reģionos, proaktīvi iesaistot šādu treniņnodarbību nodrošināšanā vietējās pašvaldības un sporta aktīvistus. Līdzfinansējuma saņemšanas iespējas Latvijas Paralimpiskā komiteja var nodrošināt, pateicoties valsts budžeta finansējumam un “Mēness aptiekai”, kas šogad kļuva par LPK ģenerālsponsoru. Pirmais šāda veida sadarbības pilotprojekts ir uzsākts Daugavpilī – otrā lielākajā Latvijas pilsētā, kam sekos sarunas arī ar citām Latvijas pašvaldībām. 

Tikšanās laikā Valsts prezidenta kundze Andra Levite ļoti pozitīvi novērtēja Latvijas Paralimpiskās komitejas sadarbībā ar “Mēness aptieku” uzsākto jauno stratēģiju bērnu un jauniešu parasporta attīstībai Latvijas reģionos, kā arī paveikto Latvijas Paralimpiskā sporta centra projekta īstenošanā. Viņa izteica cerību, ka šis “ilgi gaidītais projekts gūs atbalstu no valsts puses un varēs tikt īstenots”. 

Valsts prezidenta kundze uzsvēra: “Sporta iespējām jābūt pieejamām ikvienam. Tādēļ gan esošās sporta infrastruktūras pielāgošana cilvēku ar invaliditāti vajadzībām, gan Paralimpiskā sporta centra izbūve Latvijā ir ļoti svarīga. Satraucoši, ka šobrīd Latvijā nav nevienas sporta būves, kas būtu pilnībā pielāgota cilvēku ar invaliditāti vajadzībām. Šai sabiedrības daļai tas nav tikai brīvā laika pavadīšanas iespēju jautājums, bet veselības un dzīvotspējas jautājums”.

“Mēness aptiekas” pārstāvis, veselības uzņēmumu grupas „Repharm” ģenerāldirektors Dins Šmits teica: “Kopīgi lolotā jaunā stratēģija bērnu un jauniešu parasporta attīstībai Latvijas reģionos ir joma, kurā vienojas divas būtiskas mūsu valsts izaugsmei nozīmīgas prioritātes – rūpes par veselību un atbalsts izglītībai. „Mēness aptiekas” kā Latvijas Paralimpiskās komitejas ģenerālsponsors vēlreiz apliecina savu atbalstu un līdzdalību, palīdzot risināt arī tās vajadzības, kuru realizācijai ar valsts finansējumu vien nebūtu lemts īstenoties.”

Bērnu un jauniešu parasporta apvienības prezidente Natālija Novikova, pie kuras uz treniņiem ik nedēļu nāk bērni un jaunieši, kam bijusi cerebrālā trieka vai diska trūce dzemdību laikā, stāstīja, ka “regulārs sports šiem bērniem nepieciešams ne tikai fiziskai attīstībai, bet arī lai sniegtu nepieciešamo slodzi smadzeņu darbībai un attīstītu reakciju. Šie bērni daudz laika pavada rehabilitācijas centrā “Vaivari”, kur māca un parāda, kādi vingrinājumi un kustības nepieciešamas, lai stiprinātu ķermeni. Taču pēc tam ir nepieciešams regulāri praktizēt šos vingrinājumus. Katram bērnam ir vajadzīga individuāla programma. Un ne katrai ģimenei ir iespēja to nodrošināt pašu spēkiem mājās. Tādēļ pastāvīga šādu treniņnodarbību pieejamība ir ļoti svarīga. Rezultāti un bērnu attīstības progress no šādām nodarbībām ir ievērojams”. Šobrīd uz apvienības organizētajām nodarbībām galvenokārt brauc bērni un jaunieši no Rīgas, Pierīgas, Līgatnes, Vangažiem un Ogres.

Natālija atzīst, ka šādu treniņnodarbību nodrošināšanai problēma ir infrastruktūras trūkums, kā arī finansējuma trūkums profesionālu treneru darba apmaksai. Šobrīd Rīgā apvienība darbojas, pateicoties LPK un Latvijas Tenisa savienības līdzfinansējumam, t/c “Domina Shopping” atbalstam, kā arī “Elektrum” Olimpiskā centra un Tenisa kortu “ENRI” pretimnākšanai ar draudzīgākām cenām. Vienlaikus treniņnodarbības var notikt tikai vienu reizi nedēļā, jo apvienība par treniņa laiku esošajā sporta infrastruktūrā konkurē ar visām citām sporta organizācijām un sabiedrības daļām, un biežākiem treniņiem vienkārši trūkst telpu. Tādēļ arī Natālija ļoti cer, ka Latvijā tiks izbūvēts Paralimpiskais sporta centrs.

Viņa aicina arī reģionu iedzīvotājus būt aktīvākiem un meklēt sporta iespējas. Vienlaikus viņa atzīst, ka reģionos arī ir ļoti aktuāla sporta infrastruktūras nepieejamības problēma – bieži vienīgā sporta telpa ir vietējās skolas sporta zāle, kur lielākoties nav iespējams iekļūt ar ratiņkrēslu, jo līdz tai ved kāpnes, vai arī skolā nav cilvēkiem ar invaliditāti pielāgotu labierīcību. Taču reizēm pieejamībai vajadzīgi vien nelieli uzlabojumi, ko var paveikt, ja ir pieprasījums no vietējo iedzīvotāju puses un atsaucība no pašvaldības vai skolas. Tādēļ arī viņa ļoti pozitīvi vērtē LPK uzsākto bērnu un jauniešu parasporta attīstības stratēģiju reģionos, jo tas varētu saaktivizēt reģionu iedzīvotājus.

Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte vērsa Valsts prezidenta kundzes uzmanību, ka arī profesionālie parasportisti šobrīd Latvijā regulāri sastopas ar piemērotu treniņu vietu trūkuma problēmu. “Sportisti un viņu treneri mēģina radoši risināt šo problēmu, trenējoties gan Rīgas parkos, skolu stadionos, gan kaimiņu zālājos, vecu rūpnīcu telpās u. tml. Bērnu un pieaugušo organizācijas par iespēju izkustēties sporta telpās konkurē ar visām citām sabiedrības grupām un visiem Latvijā pieejamajiem sporta veidiem. Ļoti lielā mērā šo situāciju risinātu Paralimpiskais sporta centrs, kas ir kritiski vajadzīgs profesionālajiem sportistiem un sacensību organizēšanai, kā arī sniegtu iespēju organizēt vairāku dienu nodarbības un treniņnometnes bērniem no visas Latvijas, jo tajā ir paredzētas arī naktsmītnes,” saka D. Dadzīte.

LPK ģenerālsekretāre Liene Apine pauda nožēlu, ka Paralimpiskā sporta projekta tālākā virzība šobrīd ir iesprūdusi valsts birokrātiskajos gaiteņos un izteica cerību, ka to tomēr būs iespējams īstenot.

Kā ziņots, trešdien, 26. augustā, Latvijas Valsts prezidenta kundze un paralimpiskās kustības patronese Andra Levite apmeklēja bērnu un jauniešu parasporta nodarbību “Elektrum” Olimpiskajā centrā, kā arī tikās ar Latvijas Paralimpiskās komitejas (LPK) pārstāvjiem, lai pārrunātu paralimpiskās kustības attīstības iespējas. 

Šogad “Mēness aptieka” kļuva par Latvijas Paralimpiskās komitejas ģenerālsponsoru. Saskaņā ar sadarbības līgumu “Mēness aptieka” trīs gadu periodā piešķir Latvijas Paralimpiskajai komitejai finansējumu 360 tūkstošu eiro apmērā – 120 tūkstošus katru gadu, ko paredzēts izmantot, lai atbalstītu paralimpiskā sporta attīstību Latvijas reģionos, veicinātu bērnu un jauniešu parasporta popularitāti, kā arī atbalstītu profesionālo sportistu sagatavošanos sacensībām un dalību starptautiska līmeņa sacensībās.

Par Latvijas Paralimpisko komiteju

Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) ir biedrība, kas atbild par sportu cilvēkiem ar invaliditāti Latvijā ar mērķi attīstīt un popularizēt paralimpisko kustību. Tās uzdevums ir nodrošināt paralimpisko sportistu dalību nacionālās un starptautiskās sacensībās, kā arī pārstāvēt to intereses gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī. LPK pārziņā ir arī neparalimpiskie sporta veidi jeb pielāgotais sports. Šobrīd Latvijas Paralimpiskās komitejas sastāvā ir 22 sporta federācijas, piedāvājot interesentiem nodarboties ar 23 atšķirīgiem sporta veidiem. Latvijas Paralimpiskās komitejas sadarbības partneri aptver arī nedzirdīgo sportu, kā arī Speciālo olimpiādi. Latvijas Paralimpiskā komiteja ir Starptautiskās un Eiropas Paralimpiskās komitejas locekle. 

Informāciju sagatavoja:

Ieva Prauliņa

Latvijas Paralimpiskās komitejas pārstāve

Tālrunis: + 371 29373305

E-pasts: praulinaieva@gmail.com